Aktualnie przebywasz na archiwalnej stronie gminy Długołęka. Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny na www.gmina.dlugoleka.pl
Polub nas na Facebooku:
Dziś jest

Kalendarz

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz swój adres e-mail:

Sonda

Z jakiego środka przekazu korzystasz najchętniej, szukając informacji z gminy Długołęka?

  • ze strony internetowej (54%, 526 Votes)
  • z Facebooka (25%, 244 Votes)
  • z "Gazety Gminy Długołęka" (10%, 102 Votes)
  • z BIP-u (8%, 82 Votes)
  • z samorządowego informatora SMS (3%, 25 Votes)

Total Voters: 805

Loading ... Loading ...

Trasy rowerowe

Gmina Długołęka, położona wśród malowniczych lasów, pełnych ryb stawów oraz posiadających wielowiekową historię zabytków, stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Chcąc ułatwić Państwu wybór najodpowiedniejszej i najciekawszej dla Was wycieczki po naszej gminie, przedstawiamy poniżej pięć, naszym zdaniem godnych uwagi propozycji rowerowych wojaży.

  1. TRASA ZIELONA    – 22 km
    Trasa zaczyna się na osiedlu Zakrzów we Wrocławiu. Prowadzi przez Las Zakrzowski, Ramiszów i dalej do Pasikurowic, gdzie warto zobaczyć kościół filiarny parafii Kryniczno z 1839 roku oraz jeden z kilku znajdujących się na terenie gminy krzyży pokutnych. Następnie szlak zmierza do Siedlca, w którym odwiedzimy doskonale utrzymaną stadninę koni, wstępując jednak wcześniej do znajdującego się we wsi parku krajobrazowego. Stamtąd przez Tokary kierujemy się do Łoziny, gdzie zobaczyć można kościół Wniebowstąpienia NMP i kościół Matki Bożej Bolesnej. Następnie mijając Bierzyce udajemy się do Zaprężyna i malowniczymi wąwozami do Krakowian, skąd przez Węgrów i wieś Skała polnymi drogami dojedziemy do historycznej miejscowości Jaksonowice. Tutaj oprócz cmentarzyska z epoki żelaza znajdziemy zabytkowy kościół parafialny. Dalej przez Januszkowice i Dobroszów na szlak zmierza do jednej z najciekawszych miejscowości w gminie Długołęka ? Szczodrego. Trasa wiedzie obok stawu hodowlanego, gdzie można skosztować własnoręcznie złowionej ryby oraz zobaczyć pozostałości po słynnej rezydencji „Sybillenrot”, w czasach swojej świetności często nazywanej „Śląskim Windsorem”. Ze Szczodrego nie daleko już do kościoła w Domaszczynie, a stamtąd żółtym szlakiem „Wokół Wrocławia” przez stawy rybne i powtórnie Las Zakrzowski do Zakrzowa.
  2. TRASA CZERWONA – 22 km
    Rozpoczyna się na osiedlu Zgorzelisko we Wrocławiu i prowadzi przez Wilczyce, w których znajduje się pierwszy z zabytkowych młynów wodnych, które spotkamy na tej trasie. Następnie trafimy do Kiełczowa, gdzie warto zobaczyć zabytkowy kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Dalej przez Śliwice w której znajdują się ruiny dawnego dworu dojedziemy do Brzeziej Łąki ze wspaniałym kościołem p.w. Św. Mikołaja oraz kolejnym młynem. Następnie piaszczystą drogą, pośród wysokich traw przejeżdżamy przez Dębno, Kątną i Oleśniczkę, skąd przez Mydlice trafimy do parku i pięknych stawów w Rakowie. Teraz prosta już droga wiedzie nas do Borowej, gdzie koniecznier zwiedzić trzeba XIX wieczny pałac rodziny von Schwerin, kościół p.w. MB Królowej Polski oraz stadninę koni. Dalej jadąc w stronę Kamienia przejeżdżamy leśnymi ścieżkami koło czterech stawów w rozlewiskach rzek Topór i Oleśniczka, podziwiając jedno z najpiękniejszych miejsc tej trasy. Mijając miejscowości Kamień z zabytkową kapliczką i Mirków trasa zbliża się do końca wiodąc nas na Osiedle Krzywoustego we Wrocławiu.
  3. TRASA NIEBIESKA – 21 km
    Tym razem naszą wycieczkę rozpoczynamy przy zabytkowej stacji PKP w Długołęce. Trasa prowadzi przez Stary Mirków do Kiełczowa i dalej przez Piecowice i Bielawę, krzyżując się z żółtym szlakiem turystycznym, którym dojedziemy do urokliwych stawów w okolicy  Borowej. Tutaj warto zatrzymać się nieco dłużej, by zobaczyć XIX wieczny pałac rodziny von Schwerin, kościół p.w. MB Królowej Polski oraz stadninę koni. Dalej leśnymi drogami nasz szlak zmierza do kościoła w Bykowie, gdzie przecina drogę szybkiego ruchu i biegnie przez Dobroszów, Łosice i Budziwojowice do Łoziny, a następnie do Szczodrego. Warto tu zobaczyć pozostałości po ?Śląskim Windsorze? wraz z parkiem, zabytkowy budynek szkoły i pałac. Dalej kierujemy się przez Domaszczyn z powrotem do Długołęki.
  4. TRASA CZARNA  – 11 km
    Swój początek ma również przy zabytkowej stacji PKP w Długołęce. Jadąc przez tę wieś warto zwiedzić kościół p.w. Św. Michała Archanioła oraz urokliwą kaplicę w Kamieniu. Następnie zmierzając przez Raków, udajemy się w okolice parku krajobrazowego z kilkoma pięknymi stawami i ponownie powracamy na drogę prowadzącą z Rakowa do Borowej. Tam nie mogą umknąć naszej uwadze wspaniały zabytkowy pałac i kościół. Dodatkową atrakcją są konie, które znajdziemy w klubie jeździeckim ?Borowa?. Stad szlak wiedzie przez znajdujące wśród malowniczych lasów rozlewiska rzek Topór i Oleśniczka. Kończąc wycieczkę ponownie dojeżdżamy do Kamienia i powracamy do Długołęki.
  5. TRASA POMARAŃCZOWA – 6 km
    Trasa ta rozpoczyna się i kończy przy zabytkowej stacji PKP w Długołęce. Prowadzi przez malowniczy park do Szczodrego. Tam koniecznie zobaczyć trzeba pozostałości po ?Śląskim Windsorze?, a następnie udać się nad malownicze stawy. Można tutaj zaplanować dłuższy postój, bowiem stawy komercyjne oferują tutaj miłośnikom wędkarstwa różnorodne ryby. Stąd dalsza droga wiedzie w stronę Domaszczyna, gdzie trasa wycieczki łączy się z żółtym szlakiem ?Wokół Wrocławia?. Na chwilę trasa zbacza ze szlaku, kierując nas w okolice Domaszczyna, aby za chwilę powrócić na drogę biegnącą dalej przez park krajobrazowy do `zabytkowego kościoła w Domaszczynie. Na koniec polecamy zwiedzanie kościoła p.w. Św. Michała Archanioła w Długołęce.
Aktualnie przebywasz na archiwalnej stronie gminy Długołęka. Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny na www.gmina.dlugoleka.pl

Urząd Gminy Długołęka

Długołęka, ul. Robotnicza 12, 55-095 Mirków
tel. 71 323 02 03
fax. 71 323 02 04
Do góry
© Wszelkie prawa zastrzeżone