Zmiany w CEIDG od 20 maja

Przedsiębiorco, od 20 maja masz do wyboru: dokumenty ZUS można złożyć we właściwej placówce ZUS lub razem z wnioskiem CEIDG-1 w Urzędzie Gminy.

W Urzędzie Gminy razem z wnioskiem CEDiG-1 będzie można złożyć następujące dokumenty ubezpieczeniowe:

• ZUS ZUA – żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,

• ZUS ZZA – żeby zgłosić się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,

• ZUS ZCNA – żeby zgłosić członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich
    z niego wyrejestrować,

• ZUS ZIUA – żeby zgłosić zmianę swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),

• ZUS ZWUA – żeby wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Jeśli przedsiębiorca nie dołączy dokumentów zgłoszeniowych do wniosku CEIDG, będzie musiał je przekazać do ZUS tak jak obecnie (osobiście w ZUS).

WAŻNE! Możliwość dołączania ww. formularzy ZUS do wniosku o wpis do CEIDG dotyczy tylko wymienionych sytuacji. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie chciał zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, która z nim współpracuje, nadal będzie musiał to zgłosić bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto bezpośrednio do ZUS konieczne będzie zgłaszanie zmiany danych, które dotyczą tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

Informacje o zasadach obejmowania ubezpieczeniami społecznymi, ustalania kwoty, od której wylicza się składki (podstawy wymiaru składek), rozliczania i opłacania składek oraz wypełniania i korygowania dokumentów znajdziesz w poradnikach i ulotkach dostępnych
    w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Tutaj możesz pobrać formularz CEIDG-1 oraz załączniki ZUS Formularze i instrukcje

Wniosek możesz złożyć bezpośrednio w CEIDG i podpisać elektronicznie lub profilem zaufanym albo osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

Więcej informacji na stronie ceidg.gov.pl lub firma.gov.pl

Dodano: 23 maja, 2017