Oddając krew, ratujesz czyjeś życie 💉

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65. roku życia, czujesz się zdrowy, ważysz nie mniej niż 50 kg, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi 👉 zjedz lekki posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL i przyjdź 1 sierpnia w godz. 10-14 na parking urzędu gminy.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
▶️ ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
▶️ zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
▶️ zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
▶️ używanie środków psychoaktywnych
▶️ choroby krwi
▶️ łuszczyca
▶️ cukrzyca
▶️ nowotwory złośliwe

Czasowa niezdolność do oddania krwi:
zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i innej części ciała – uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania;
pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu; okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu; przebyte infekcje, gorączka >38oC; przyjmowanie antybiotyków – dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia.
Po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki: 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze 48 godzin od szczepienia szczepionkami z inaktywowanymi bakteriami, riketsjami, wirusami przeciw cholerze, durowi brzusznemu, krztuścowi, durowi plamistemu, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, grypy 48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (bez kontaktu z chorobą),
1 tydzień od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą), 3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi,
48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej,
48 godzin od przyjęcia szczepionki przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu, a 1 rok w przypadku ryzyka zakażenia; okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży, pobyt w krajach, w których istnieje możliwość zakażenie wirusem Zachodniego Nilu – 28 dni.
Po powrocie z krajów, w których istnieje zagrożenie możliwość zakażenia malarią – 12 miesięcy. 28-dniowa dyskwalifikacja dla osób powracających z Grecji (dotyczy całego kraju)

Dodano: 28 lipca, 2020

Komentarze

Komentowanie wyłączone.