10 LAT Z VELEN

Za nami 10-lecie współpracy z niemieckim miastem Velen. Dokładnie 17 maja 2003 r. wójt gminy Długołęka Iwona Agnieszka Łebek oraz ówczesny burmistrz Velen Ralf Groß-Holtic podpisali w zespole szkół w Siedlcu umowę o współpracy. 

Z okazji jubileuszu w Siedlcu odbył się dziś drużynowy konkurs dla uczniów wszystkich szkół z terenu gminy. Szkoły podstawowe mogły wykazać się talentem plastycznym, przygotowując prace dot. historii współpracy oraz wyobrażeń na temat przyszłości partnerstwa. Najlepsi okazali się uczniowie ze szkoły w Borowej (miejsce I) oraz ze szkoły w Węgrowie i Siedlcu (równorzędnie miejsce II). Gimnazjaliści zmierzyli się z testem wiedzy o 10-leciu partnerstwa oraz prezentacjami „Jak wyobrażam sobie przyszłą współpracę pomiędzy naszymi gminami?”. Laureatami zostali uczniowie z Długołęki (miejsce I), Brzeziej Łąki (miejsce II) i Borowej (miejsce III). Tradycyjnie, przy okazji konkursów organizowanych przez panią wójt, w zawodach tak naprawdę nie ma przegranych. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za włożony trud w przygotowanie się do jubileuszu współpracy z Velen. 

Obchody okrągłej rocznicy partnerstwa przywodzą na myśl pytanie – co jest najcenniejszym doświadczeniem naszej dotychczasowej współpracy? – Dziesięć lat współpracy to przede wszystkim możliwość wzajemnego poznania kultur, obyczajów oraz tradycji – tak różnych, a zarazem połączonych w zjednoczonej Europie. Najcenniejszym dorobkiem naszego partnerstwa są nawiązane kontakty między mieszkańcami naszych gmin – mówi wójt gminy Iwona Agnieszka Łebek. – To właśnie dzięki nim rozszerzamy kontakty między szkołami, stowarzyszeniami, lokalnymi instytucjami i mieszkańcami. Ponadto poznajemy czym jest tożsamość europejska i umacniamy w sobie poczucie przynależności do Unii Europejskiej – dodaje. 

Mamy nadzieję, że nadchodzące lata przyniosą wspólne, a zarazem piękne inicjatywy. Wszystkiego dobrego!

Dodano: 17 maja, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.