Aktualnie przebywasz na archiwalnej stronie gminy Długołęka. Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny na www.gmina.dlugoleka.pl
Polub nas na Facebooku:
Dziś jest

Kalendarz

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz swój adres e-mail:

Sonda

Z jakiego środka przekazu korzystasz najchętniej, szukając informacji z gminy Długołęka?

  • ze strony internetowej (54%, 526 Votes)
  • z Facebooka (25%, 244 Votes)
  • z "Gazety Gminy Długołęka" (10%, 102 Votes)
  • z BIP-u (8%, 82 Votes)
  • z samorządowego informatora SMS (3%, 25 Votes)

Total Voters: 805

Loading ... Loading ...

Historia

Gmina Długołęka to gmina z tradycjami, a jej dzieje stanowią nieodłączną część jakże bogatej historii Dolnego Śląska. Najstarsze ślady bytności człowieka na obszarze dzisiejszej gminy Długołęka sięgają III okresu epoki kamienia czyli neolitu. Pierwsze wzmianki dotyczące naszego regionu pochodzą z XII w n.e. i odnaleźć je można w dokumentach książąt śląskich, zapisach kościelnych oraz aktach założycielskich poszczególnych wsi.

Niezwykle interesujące i burzliwe były na terenie gminy dzieje średniowieczne, charakteryzujące się dużą dynamiką rozwoju tego obszaru. W okresie podziału Śląska na księstwa dzielnicowe, Gmina Długołęka wchodziła w skład najpierw księstwa wrocławskiego, później oleśnickiego. Sama wieś Długołęka wraz z pobliskim Szczodrem już od XIX wieku stanowiła miejsce turystycznych wędrówek, wypoczynku i zabawy dla wielu wrocławian.

Herb Gminy

Wspominając o historii naszej gminy niewątpliwie powiedzieć też należy o herbie Gminy Długołęka. Stanowi on symbol jedności jej mieszkańców i nawiązuje do przeszłości oraz do fundamentalnych zasad ziemi długołęckiej na obszarze Dolnego Śląska, dawnego księstwa piastowskiego Henryka I Brodatego, Henryka I Pobożnego i Henryków wrocławskich.

Herb jest ukształtowany w formie podzielonej na trzy pola śląskiej, średniowiecznej tarczy. Dolne pole jest złote, w rozpiętości tarczy szersze i przedstawia czarnego orła zwróconego w prawo, ze złotą półksiężycową przepaską przechodzącą przez pierś i skrzydła.

Dwa górne pola są koloru błękitnego, pierwsze przedstawia srebrne godło napieczętne Długołęki – wychodzące z traw trzy kwiaty w pąkach, drugie, srebrne godło napieczętne Szczodrego – wyrastające z wysepki trawy wysokie drzewo z koroną w trzy strefy, na mocnym konarze. Po obu stronach tarczy stoją rycerze w błękitnych średniowiecznych strojach, na srebrnych kolczach i w srebrnych hełmach. Hełmy zwieńczone są miejscowymi klejnotami. Rycerze jedną dłoń opierają na mieczu o złotej rękojeści i w błękitnej pochwie, drugą, lekko podtrzymują tarczę herbową. O ramiona i płaszcze rycerzy wsparty jest pióropuszowy wachlarz z pawich piór o złotym półokręgu, w centrum którego widnieje czarny orzeł Piastów Śląskich ze srebrną półksiężycową, przechodzącą przez pierś i skrzydła przepaską. Pod tarczą, po obu jej stronach, u stóp rycerzy ku ich dłoniom, wije się czerwona wstęga ze złotym napisem po obu stronach: GMINA DŁUGOŁĘKA.

Aktualnie przebywasz na archiwalnej stronie gminy Długołęka. Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny na www.gmina.dlugoleka.pl

Urząd Gminy Długołęka

Długołęka, ul. Robotnicza 12, 55-095 Mirków
tel. 71 323 02 03
fax. 71 323 02 04
Do góry
© Wszelkie prawa zastrzeżone