Urząd Skarbowy informuje o zmianach dotyczących podatników VAT z branży budowlanej…

  • Zwroty VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni.
  • Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu w oparciu o złożoną ewidencję podatnika w formie pliku JPK_VAT

     

    Nowe zasady

Od 1 stycznia 2017 r. (zgodnie ze zmianą ustawy o podatku VAT) usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Oznacza to, że sprzedaż usług budowlanych przez czynnego podatnika VAT następuje bez naliczenia tego podatku. To nabywca usługi nalicza VAT od takiej transakcji.

Kiedy szybszy zwrot

Zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni, nie czekając na upływ 25 lub 60-dniowego terminu zwrotu wynikającego ze złożonej deklaracji VAT. Skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy mikroprzedsiębiorca:

dobrowolnie przekaże ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres,
z którego wynika zwrot nadwyżki podatku,

– prześle deklarację VAT drogą elektroniczną lub złoży ją bezpośrednio
w urzędzie skarbowym (sposób doręczania deklaracji za pośrednictwem poczty wpływa na czas jej obsługi).

Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia.

Na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl jest do pobrania instrukcja
pt.:
Jak przygotować i wysłać plik JPK-VAT (plik pdf 636 KB). Wszelkie pytania i wątpliwości można kierować na adres: caipap@ds.mofnet.gov.pl,
w temacie wpisując:
Zwrot – budowlanka.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Dodano: 4 września, 2017

Komentarze

Komentowanie wyłączone.