AZBEST – POZBĄDŹ SIĘ GO Z GŁOWĄ

  
Już po raz trzeci na terenie naszej gminy przeprowadzony został demontaż i odbiór pokryć dachowych zawierających azbest. W ciągu trzech lat z gminy usunięto prawie 323 tony ze 169 posesji.

Szacuje się, że do usunięcia w gminie pozostało jeszcze około 1380 ton azbestu. W pierwszej kolejności należy usunąć eternitowe pokrycia dachowe, które są w złym stanie. – Jeśli płyta eternitowa pokrywająca dach nie jest uszkodzona i nikt jej nie rusza, nie stanowi ona żadnego zagrożenia – informuje Tomasz Bartoszewski, kierownik wydziału ochrony środowiska. Nie wolno jednak brać się za usuwanie azbestu na własną rękę. – Jakiekolwiek próby samodzielnego demontażu wyrobów zawierających azbest mogą doprowadzić do uwolnienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia włókien. Dlatego w żadnym przypadku nie należy rozbierać pokryć dachowych zawierających azbest samodzielnie! Muszą to robić wyłącznie uprawnione firmy posiadające przeszkolonych w tym zakresie pracowników – dodaje Bartoszewski.

Demontaż eternitu dla mieszkańców gminy jest bezpłatny (koszty w 85% pokrywa WFOŚiGW, a w 15% gmina), dlatego też nie warto jest narażać swojego zdrowia. Osoby chętne do wzięcia udziału w programie powinny do 31 stycznia 2015 roku złożyć deklarację, której wzór jest dostępny na stronie internetowej urzędu http://dlugoleka.bip.net.pl/?a=3532 oraz w punkcie podawczym urzędu.

Dodano: 22 grudnia, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.