Bądź zdrowa! Zbadaj swoje piersi!

 
Choć mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu. Niebawem mammobus odwiedzi Mirków. Warto skorzystać z tej szansy. 

Bezpłatnym badaniem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat. Jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Pacjentki nie ponoszą żadnych kosztów. Program jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Mammobus zawita w Mirkowie 4 grudnia przy szkole podstawowej. Zalecana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr: 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl 

Dodano: 21 listopada, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.