Bezpieczeństwo na drogach powiatowych

Temat chodników przy drogach powiatowych wre od kilku lat. Wnioski do budżetu powiatu o ich budowę składane są co roku, konkretna decyzja niestety nie zapadła.

13 lutego wójt gminy Długołęka wraz z klubem radnych „W przyszłość” spotkali się ze starostą, żeby ustalić co dalej w tej kwestii. Na spotkaniu obecni byli również wicestarosta Jerzy Fitek oraz dyrektor wydziału dróg i transportu Beata Kaczka-Folaron. Podczas spotkania radni podkreślali problem bezpieczeństwa pieszych przy drogach powiatowych. W wielu miejscach, gdzie natężenie ruchu jest bardzo wysokie, piesi muszą korzystać z wąskiego pobocza, o ile takowe się w ogóle znajduje. W porze zimowej jest to bardzo niebezpieczne.

Starostwa Andrzej Szawan stwierdził, że priorytetem powiatu w tej kadencji jest poprawa nawierzchni na drogach. Powiat nie buduje chodników, o ile nie jest to inwestycja kompleksowa (droga, odwodnienie i chodnik). Z deklaracji zarządu wynika, że na lata 2013-2014 w budżecie powiatu nie przewidziano ani jednej złotówki na budowę chodników. Jeśli gmina je chce, musi wystąpić do starostwa z wnioskiem, wskazać konkretny chodnik, zakres prac i zadeklarować jego sfinansowanie ze środków budżetu gminy. Starostwo w ramach pomocy może wykonać projekt i ewentualnie w ramach posiadanych środków odwodnienie. – Taka deklaracja nie daje żadnych gwarancji na rozwiązanie problemu budowy chodników, bowiem jednym z większych kosztów inwestycji jest właśnie wykonanie odwodnienia – tłumaczy kierownik wydziału remontów i inwestycji Katarzyna Wolicka. – Naszym zdaniem chodniki powinny powstać przynajmniej w kilku najbardziej niebezpiecznych miejscach . W pierwszej kolejności są to dojścia do dzieci z przystanków do szkół. Koszt tych inwestycji może wynieść nawet kilka milionów złotych.

Szukając najlepszego rozwiązania, pani wójt zaproponowała powołanie zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli powiatu i gminy, który wskazałby miejsca budowy chodników. Pomysł nie zyskał jednak aprobaty starosty. W najbliższym czasie wójt, pracownicy urzędu oraz klub radnych „W przyszłość” będą określać najbardziej niebezpieczne miejsca przy drogach powiatowych, aby przedstawić je staroście. Kolejną inicjatywą pani wójt jest propozycja włączenia się starostwa gminy w program poprawy czystości, estetyki i bezpieczeństwa, który w dużej mierze opiera się na drogach powiatowych. Wicestarosta poprosił o złożenie oficjalnego wniosku w tej sprawie wraz z opisem programu, co zostanie zrobione w najbliższych tygodniach. Obie strony uzgodniły, że będą kontynuować rozmowy.

Dodano: 26 marca, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.