Długołęka i Velen- przyjaźń i partnerstwo

Po raz kolejny gminę Długołęka odwiedziła delegacja z partnerskiej gminy Velen w Niemczech. Nasi goście spędzili tutaj 5 dni w ramach projektu „Długołęka – Velen spojrzenie partnerów na przyszłość Europy”, współfinansowanego w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”.

Razem budujemy przyszłość

Tegoroczne spotkanie miało na celu aktywizację lokalnych społeczności poprzez zaangażowanie

w organizację pobytu niemieckich partnerów, a przez to integrację z naszymi gośćmi. Takie działania w efekcie mają prowadzić do umocnienia poczucia odpowiedzialności i tożsamości europejskiej. Istotnym punktem programu było włączenie uczestników delegacji w debatę na temat przyszłości Europy oraz promocję obywatelstwa europejskiego. – Podczas konferencji “Nasza Europa, Nasze Partnerstwo, Nasza przyszłość” rozmawialiśmy o obecnej sytuacji naszych krajów, zmianach jakie zaszły w Unii Europejskiej oraz szansach, jakie te zmiany przynoszą. Debata uświadomiła nam jak istotne jest realizowanie tego typu projektów. – mówi Kamila Rot, kierownik wydziału pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. Najwięcej emocji przyniosła natomiast dyskusja o nowych kierunkach dalszej współpracy gmin Velen i Długołęka. – Cieszę się, że w debacie wzięli udział radni, sołtysi, dyrektorzy gminnych jednostek i szkół oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy. Pomysły, jakie padły na spotkaniu, zostaną wykorzystane w przyszłości zarówno przez nas jak i stronę niemiecką – podsumowuje wójt Iwona Agnieszka Łebek.

Gmina zaprezentowała się z najlepszej strony

Większość tegorocznych uczestników delegacji odwiedziło nasz kraj i gminę po raz pierwszy. Ciążyła więc na nas odpowiedzialność jak najlepszej prezentacji Polski i polskiej gościnności. Podjęte przez nas inicjatywy służyły przede wszystkim zapoznaniu naszych niemieckich partnerów z lokalną tradycją i kulturą. Z pomocną dłonią wyszły koła gospodyń ze Stępina i z Godzieszowej, które przygotowały dla naszych gości wieczory tematyczne, podczas których próbowaliśmy tradycyjnych polskich dań, młodzież z Zespołu Ludowego Długołęka zaprezentowała typowe tańce, wspólnie też prezentowaliśmy szlagiery polskiej muzyki. Nasi delegaci wymienili również doświadczenia i dobre praktyki z zakresu ochrony środowiska, czego finałem był pokaz mody ekologicznej przygotowany przez młodzież z Polski i z Niemiec. Jednym z punktów programu była wizyta w szkole w Siedlcu. Odbyła się tam prezentacja partnerskiego projektu Comenius/Erasmus, którego celem jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji. Uczestniczą w nim uczniowie

i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich UE. Młodzież z gminy Długołęka opowiedziała o swoich wrażeniach z wymiany zagranicznej. Miłym akcentem były warsztaty ceramiczne w świetlicy w Bykowie, które przygotowane zostały przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, połączone ze zwiedzaniem muzeum w świetlicy. Podziwiano tam fotografie

z dawnych lat, kroniki stworzone przez mieszkańców oraz eksponaty rękodzielnicze. Ważnym elementem wizyty była integracja młodzieży z obu gmin. Uczniowie z gimnazjum w Wilczycach wykazali się dużym zaangażowaniem w przyjęciu naszych gości i postarali się o przyjazną atmosferę.

Chwalimy się

Podczas pobytu delegacji nie mogło zabraknąć prezentacji najświeższych inwestycji gminnych. – Członkowie delegacji mieli okazję zwiedzić żłobek i przedszkole w Długołęce, szkołę podstawową w Kiełczowie, komisariat policji w Długołęce oraz lokalne przedsiębiorstwa m. in. Toyota Dobrygowski w Długołęce – komentuje Anna Chomicka z wydziału promocji gminy i współpracy zagranicznej. – Delegaci nie ukrywali swojego zainteresowania i mieli mnóstwo pytań do gospodarzy obiektów – dodaje. Z racji pierwszej wizyty w stolicy Dolnego Śląska nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie Wrocławia. Nasi goście przeszli szlakiem Wrocław Europejską Stolicą Kultury podziwiając najpiękniejsze zakątki miasta.

Finał na Gminnym Dniu Rodziny

W ostatnim dniu wizyty nasi przyjaciele z Niemiec wspólnie z mieszkańcami gminy oddali się radosnej zabawie podczas I Gminnego Dnia Rodziny! Rodziny z Velen wzięły także udział

w sportowych zmaganiach w ramach Turnieju Rodzin. Państwo Vahling, przy dużym wsparciu kibiców, wykonali wszystkie zadania najsprawniej i zostali zwycięzcami całego turnieju! Mamy nadzieję, że miło będą wspominać ten dzień. Dla przypieczętowania długoletniej współpracy wójt Iwona Agnieszka Łebek oraz przewodniczący rady gminy Stanisław Azarewicz, wraz

z reprezentantami delegacji niemieckiej, zasadzili w parku w Szczodrem drzewko. – Drzewo jest symbolem przyjaźni Velen z Długołęką. Mam nadzieję, że będzie rosnąć tak szybko, jak szybko wzrasta intensywność współpracy gmin – mówi wójt. Wspólnie spędzony czas upłynął przyjemnie, aktywnie i jak zawsze twórczo. Pogłębiliśmy wzajemne relacje, wymieniliśmy się cennymi doświadczeniami i wytyczyliśmy plan współpracy na przyszłość.

13416934_1144296148925826_1077750968121208856_o

dzien-rodziny-dlugoleka-grzegorz-majchrzak-fotografia-328

Fot. Grzegorz Majchrzak

 

Dodano: 8 czerwca, 2016

Komentarze

Komentowanie wyłączone.