Długołęka wspiera przyjaciół z Ukrainy

 
W Długołęce odbyła się konferencja z delegatami partnerskiego miasta Sarny na Ukrainie. Tematem rozmów była obecna sytuacja społeczno-polityczna za wschodnią granicą. W spotkaniu uczestniczyli najważniejsi przedstawiciele lokalnych władz z wójtem gminy Iwoną Agnieszką Łebek oraz merem Sarn Siergiejem Jewtuszokiem na czele. Na sali obecni byli również mieszkańcy gminy. 

Jak podkreślała wójt Długołęki: – Głównym celem naszego spotkania jest wyraz poparcia dla narodu ukraińskiego. Doskonale pamiętamy drogę do wolności naszego kraju. Nie możemy siedzieć cicho i z obojętnością patrzeć na to, co dzieje się na Ukrainie – mówiła. 

Czy czeka nas wojna?

Mer Sarn Siergiej Jewtuszok osobiście uczestniczył w protestach na ulicach Kijowa. Na własne oczy widział rozlew krwi, uporczywą walkę oraz akty agresji wobec demonstrantów. Nie ukrywa, że widok pogorzeliska na Majdanie nigdy nie wymaże się z jego pamięci.
– Młodzi ludzie masowo wstępują do wojska. Jesteśmy przygotowani na najgorsze. Pamiętajmy, że Rosja jest bardzo niebezpieczna i stanowi realne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i całej Europy – mówił Mikołaj Kostecki z rady miasta Sarny.

Ukraina chce być częścią Europy

Siergiej Jewtuszok pełni swój urząd dopiero pierwszą kadencję. Od samego początku prowadzi politykę proeuropejską. W ubiegłym roku podjął uchwałę o wywieszeniu w mieście flagi Unii Europejskiej, co nie spotkało się z aprobatą rządących w Kijowie. W najbliższych wyborach Jewtuszok zamierza opowiedzieć się za Julią Tymoszenko, która jest symbolem dążenia do wolności. W trakcie konferencji mer zaapelował do wszystkich dziennikarzy z Polski – Rosyjskie media na każdym kroku fałszują informacje. Przedstawiają nas w świetle barbarzyńców, oczyszczając swojego prezydenta Putina. Mówcie o tym głośno. Niech wszyscy się o tym dowiedzą – prosił. Co może zrobić gmina wiejska, żeby pomóc Ukrainie? Z pewnością niewiele, ale wójt gminy Iwona Agnieszka Łebek zapowiedziała organizację zbiórki pieniędzy dla ofiar Majdanu. Konkretne działania zostaną podjęte w najbliższym czasie. 

Adrian Walczyk

Dodano: 13 marca, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.