dr Christian Schulze Pellengahr – burmistrz Velen: Jestem zafascynowany rozwijającą się Polską

dr Christian Schulze Pellengahr – burmistrz Velen:
Jestem zafascynowany rozwijającą się Polską

Jest Pan w Długołęce już po raz trzeci. Czy widzi Pan jakieś zmiany?

To co się nie zmieniło to polska gościnność i serdeczność z jaką jesteśmy tutaj przyjmowani. Jestem zafascynowany rozwijającą się infrastrukturą. Macie coraz więcej boisk sportowych, dobrej jakości dróg, nowych szkół. A, przede wszystkim zmieniają się także stosunki polsko – niemieckie. Nie ma już w nich śladu dawnego, wynikającego z historii zdystansowania lub animozji.

 

Co powie Pan o Polsce po powrocie do Velen

Powiem mieszkańcom Velen, że Polska jest wspaniałym, dynamicznie rozwijającym się krajem. Fascynują mnie w Polsce stosunki międzyludzkie. Chcę jak najdłużej kontynuować tę wspaniałą przyjaźń z mieszkańcami Długołęki. W przyszłym roku minie 10 lat naszej współpracy. Dodam, że podczas takich wizyt budują się przyjaźnie na wiele lat, zwłaszcza wśród młodzieży, która nie ma najmniejszych problemów z porozumiewaniem się. Jak brakuje im jakiegoś słowa, uruchamiają po prostu elektroniczne słowniki w komputerze…

 

A my Polacy mamy ciągle kompleksy…

Zdolność do samokrytyki, to dowód kultury, ale dziś Polacy mogą być z siebie bardzo zadowoleni. Wystarczy popatrzeć na Euro 2012, które było zorganizowane wręcz z przysłowiową „niemiecką dokładnością”.

 

Co podobało się Panu podczas pobytu w Polsce?

Wczoraj mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć nową siedzibę Urzędu Gminy – byłem pod ogromnym wrażeniem, po południu wróciliśmy do naszych korzeni religijnych (90 proc. naszych mieszkańców to katolicy), oglądając bazylikę trzebnicką, gdzie zafascynowały mnie zwłaszcza krypta i zakrystia. A wieczorem mieliśmy okazję obejrzeć, jedną z wiodących firm kosmetycznych – Clarenę.

 

Przenieśmy się na chwilę do Velen z jakimi problemami boryka się Wasz region?

Choć mamy najniższe bezrobocie w Nadrenii Pólnocnej Westfalii (3-4 proc.), to największym naszym problemem jest wciąż za mała liczba miejsc pracy. Mnóstwo osób musi codziennie dojeżdżać wiele kilometrów do swoich zakładów pracy. Staramy się więc zachęcić firmy do inwestowania właśnie w Velen. Chcemy też rozwijać turystykę i przez to zwiększyć szansę zatrudnienia swoim mieszkańcom.

 

Za chwile mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami mieszkańców Velen i Długołęki. Kto wygra?

Macie bardzo dobrych zawodników. W zeszłym roku drużyna Długołęki wygrała z nami 6:0. Ale będziemy się starać, by w tym roku wynik był dla nas lepszy*…

A korzystając z okazji, pragnę bardzo serdecznie podziękować pani Iwonie Agnieszce Łebek, wójt gminy Długołęka za zaproszenie i wspaniałą gościnność. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Waszej Gminy.

___________________________________________

*Wygrała drużyna Długołęki – 9:7

Rozmawiała Monika Kowalska

Dodano: 13 lipca, 2012

Komentarze

Komentowanie wyłączone.