Dziesięć lat współpracy z Ukrainą

 
Dziesięcioosobowa delegacja z Długołęki odwiedziła partnerskie miasto Sarny na Ukrainie. Głównym punktem wizyty były uroczyste obchody Dni Miasta. W tym roku przypada jubileusz 10 lat współpracy między regionami. 

Długołęka współpracuje z trzema zagranicznymi partnerami: Velen (Niemcy), Fossano (Włochy) oraz Sarny (Ukraina). Współpraca z ukraińskim miastem rozpoczęła się dziesięć lat temu. Obejmuje ona w szczególności wymianę wzajemnych doświadczeń w zakresie rozwoju samorządu lokalnego, wspólną organizację spotkań i szkoleń dla pracowników, a także wymianę młodzieży. Duży nacisk położony jest na sferę kultury oraz oświaty.

Podczas trzydniowego pobytu w Sarnach delegacja z Długołęki odwiedziła dwa przedszkola publiczne, technikum przemysłowe oraz ogólnokształcące liceum. Goście z Polski wzięli również udział w uroczystych obchodach Dni Miasta, a także odwiedzili Majdan. Wójt Długołęki publicznie wyraziła poparcie dla Ukrainy w ich dążeniu do Unii Europejskiej oraz życzyła pełnej mobilizacji do działania. 
– Najwyższa pora uporządkować Majdan i iść do przodu, konsekwentnie realizując swoje cele, a w centrum Kijowa powinien powstać pomnik upamiętniający ofiary ostatnich wydarzeń – mówiła Iwona Agnieszka Łebek. Były mer miasta Sarny Siergiej Jewtuszok nie krył zadowolenia ze współpracy z Długołęką. – Jesteście dla nas jak rodzina, na którą zawsze można liczyć. Otrzymaliśmy od was wiele pomocy, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy również wszystkim Polakom, którzy nie siedzieli cicho, kiedy przelewała się krew na Majdanie i nie patrzą z obojętnością na to, co dzieje się teraz na wschodzie – mówił mer. Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego miesiąca trwała zbiórka pieniędzy na protezę ręki dla Jarosława Panasiuka, mieszkańca Sarn. W sumie, dzięki hojności mieszkańców, uzbieraliśmy 6150,61 zł.

W maju Długołękę odwiedziło dwoje stażystów z miasta Sarny. Podczas dwutygodniowej delegacji uczyli się oni w jaki sposób pozyskiwać środki zewnętrzne, a Długołęka może się pochwalić 41 mln złotych dochodem z Unii Europejskiej. – Pierwszy raz byłem tutaj osiem lat temu. Dzisiaj widzę zupełnie inną gminę. Wójt rozbudowała wiele kilometrów dróg oraz kanalizację. Ogromne wrażenie zrobił na mnie żłobek. Tutaj ciągle się coś dzieje – relacjonuje Wiktor Chomicz. Kolejnym punktem współpracy z miastem Sarny będzie wymiana młodzieży. A już w piątek (13 maja) Długołękę odwiedzi delegacja z Niemiec.

Dodano: 12 czerwca, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.