Gmina pełna tajemnic

 
Kilkanaście pałaców, garść dworów, piękne kościoły, parki z pomnikami przyrody, ośrodki jeździeckie, stare gorzelnie, młyny wodne, a do tego legenda wielkiego skarbu – witajcie w gminie Długołęka. 

Tak to już w życiu bywa, że to co najbliższe sercu pozostaje ukryte, dopóki nie odnajdziemy właściwej drogi. Na wakacje wyjeżdżamy nad morze albo w góry, czasem wybieramy się na zagraniczną wycieczkę, bo przecież podróże kształcą. Szkoda, że nie potrafimy docenić tego, co mamy tuż za płotem. Ostatnio zaczęłam szukać informacji na temat gminy. Wiecie co – żeby w dobie internetu tak mało o nas pisali? Smutne. Suche fakty, liczby, trochę historii. Gdzie w tym wszystkim ludzie, gdzie jakieś uczucia, kolory ? Genialny dwór w Zaprężynie wyjęty chyba ze szkockich wrzosowisk albo z kart książek sióstr Brontë naprawdę zasługuje tylko na jedno zdanie ? Wpisany do rejestru zabytków – nieprawdopodobne. A kto w nim dzisiaj mieszka? Ile wysiłku kosztuje jego utrzymanie? Kto właściwie go wybudował ? Na te i inne pytania odpowiedzi nie znalazłam. Odkryłam za to ulubiony temat żądnych sensacji ludzi pióra – Szczodre, Sybillenort. „Pałac Sybilli przestał istnieć, a to co pozostało po śląskim Windsorze zgniata z żalu serce” – nie wyobrażacie sobie jak często w różnych opisach i blogach przewija się to zdanie. Pewnie, że szkoda takiego zabytku, ale nie on jeden popadł w ruinę. Sanatorium przetrwało, browar i dawna kawiarnia Haassego wciąż tętnią życiem, chociaż nie do końca pełnią swoje dawne funkcje. A co kryją stawy w okolicznych parkach? Założę się, że nie tylko ryby. Nasza gmina to nie tylko Szczodre. To również piękne pałace, dwory i domy – czasami smutne, bo zupełnie zdewastowane. To przede wszystkim ludzie, których opowieści są cenniejsze od złota. 
Odwiedzę każdą wieś. Porozmawiam z tymi, którzy będą chcieli rozmawiać. Znajdę leśniczego nawet, jeśli ukryje się w kniei, zajrzę do kościołów, ogródków i sklepów, przywrę do bramy zameczku w Domaszczynie. A wszystko po to, żeby Wam pokazać, że nie jest z nami tak źle, że pomimo poplątanej historii i trudnych czasów wciąż warto z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Katarzyna Lichtenstein
mieszkanka gminy

Masz lekkie pióro, dobre oko do zdjęć lub głowę pełną pomysłów? Zapraszamy do współpracy nad tworzeniem „Gazety Gminy Długołęka”! Czekamy na zdjęcia, gotowe teksty albo interesujące tematy. Propozycje można przesyłać mailowo na adres a.walczyk@gmina.dlugoleka.pl. 

Dodano: 19 grudnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.