Jednośladem po gminie

Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwana majówka. Już teraz warto zaplanować ucieczkę z miasta, by cieszyć się świeżym powietrzem. Nie każdego musi interesować daleki wypad nad morze, jezioro, czy w góry. Piękne krajobrazy oraz bogactwo zabytków są jak rzut kamieniem, wystarczy tylko wsiąść na rower.

Na wiosenną aurę musieliśmy w tym roku czekać nieco dłużej niż zwykle, ale wreszcie nadszedł moment, kiedy śmiało możemy wyjmować z piwnic zakurzone rowery. Dla zwolenników wypraw jednośladem ciekawą propozycją na pewno będzie wycieczka po gminie, w której czekają przepiękne szlaki rowerowe z licznymi zabytkami po drodze. 

Śladem obiektów sakralnych

Dogodne warunki terenowe – raz pod górę, a raz z górki, przepiękne wiejskie krajobrazy, a przede wszystkim cisza i spokój. Wycieczki rowerowe po gminie Długołęka cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców i stają się coraz ciekawszą alternatywą dla zmęczonych wielkomiejskim hałasem rowerzystów z Wrocławia. Zwolennicy jednośladów mają na terenie gminy do swojej dyspozycji pięć tras rowerowych. Najdłuższym, ale zaraz najciekawszym jest szlak zielony, który rozpoczyna się na wrocławskim Zakrzowie. 
Przez las zakrzowski i Ramiszów trasa biegnie do Pasikurowic, gdzie poza kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca można zobaczyć jeden z trzech krzyży pokutnych na terenie gminy. Następnie trasa zmierza do Siedlca – mekki zwolenników sportów hippicznych, która co roku gości zawodników z całej Polski podczas Ogólnopolskich Zawodów w Powożeniu. 19 maja odbędzie się tu również coroczne Święto Konia, podczas którego będzie można na żywo obejrzeć inscenizacje m.in. z Aleksandra Wielkiego, Zorra, czy Hidalgo, a wszystko oczywiście w doskonałej oprawie z regionalnymi poczęstunkami. Kolejnym punktem trasy rowerowej jest Łozina, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej. Wewnątrz turyści mogą zobaczyć obraz przedstawiający Matkę Boską, który trafił do świątyni w 1945 roku wraz z osiedleńcami z Tuligłów. 

Z górki na pazurki

Ci, którzy dojechali do Łoziny muszą się przygotować na trudniejszy odcinek. Dalsza część szlaku prowadzi do Zaprężyna, z którego malowniczymi wąwozami i górzystymi dróżkami dojedziemy do Jaksonowic. Warto się tu zatrzymać na dłużej, by zobaczyć cmentarzysko z epoki żelaza oraz kościół parafialny. Ostatnim etapem trasy jest Szczodre, w którym co roku odbywa się najhuczniejsza impreza, czyli Dni Gminy Długołęka. W tegorocznej XII edycji, która odbędzie się 23 czerwca, gwiazdą wieczoru będzie zespół Blue Cafe. Impreza odbywa się na terenie parku, w którym warto zobaczyć pozostałości pałacu Sybilli z drugiej połowy XVII wieku, nazywanego „śląskim Windsorem”. Wracając do naszej trasy, ostatnia prosta biegnie żółtym szlakiem „Wokół Wrocławia”, przez stawy rybne do miejsca startu, czyli Zakrzowa. Trasa zielona ma długość 22 km, a jej pokonanie, z dłuższymi postojami, spokojnie zajmie cały dzień. W mapkę z naniesionymi szlakami rowerowymi można się zaopatrzyć w urzędzie gminy. 

Nie sposób się nudzić

Wycieczka rowerowa to tylko jedna z wielu propozycji aktywnego spędzania czasu poza miastem. Wbrew pozorom w małych miejscowościach tętni również życie kulturalno-rozrywkowe. Poza wymienionymi już Świętem Konia oraz dniami gminy, warto odnotować sobie w kalendarzu zbliżającą się powietrzną bitwę w Bąkowie. 4 maja na niebie pojawi się tam eskadra zdalnie sterowanych samolotów, odwzorowanych na maszynach z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. Poza powietrznym pokazem, każdy będzie miał możliwość obejrzenia z bliska różnych modeli helikopterów oraz samolotów. Impreza zakończy się wspólnym ogniskiem. Kolejną ciekawą propozycją spędzenia sezonu majówkowo-wakacyjnego jest piknik lekkoatletyczny w Długołęce, podczas którego odbędzie się tradycyjny bieg o puchar wójta. Bieg ulicami Długołęki zaplanowano na 25 maja. Osoboy, którym brakuje z kolei wiejskiej biesiady, powinny 9 czerwca odwiedzić Godzieszową, w której odbędzie się święto tulipanowca. Regionalne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, biesiadne utwory, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, a to wszystko w przepięknym, zrewitalizowanym parku. Kalendarium wszystkich imprez organizowanych w gminie jest dostępne na stronie internetowej www.gmina.dlugoleka.pl. Warto się z nim zapoznać przed zaplanowaniem wolnych weekendów w okresie letnim. Na stronie można znaleźć również opis szlaków rowerowych.

Adrian Walczyk
"Szczodre – obowiązkowy przystanek rowerowej wycieczki", fot. Agata Korzeniowska

Dodano: 26 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.