„Klechdy domowe” w Szczodrem

Z jakiego kraju pochodziła żona Bolesława Wstydliwego? W jakim mieście wybudowano Diabelski Młyn? Z jakiej miejscowości pochodził Janosik? Na te i na wiele innych pytań odpowiadali uczniowie szkół podstawowych podczas VII edycji gminnego konkursu historycznego „Klechdy domowe” organizowanego tradycyjnie w Szczodrem.

W tegorocznej edycji wzięło udział siedem trzyosobowych zespołów. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali testy oparte na polskich podaniach ludowych – klechdach. Pytania dotyczyły treści 26. legend ze zbioru „Klechdy domowe” Hanny Kostyrko. – Przez sześć lat uczniowie rozwiązywali testy z mitologii Parandowskiego. Postanowiliśmy wnieść nieco świeżości w nasz konkurs, a że znajomość polskich legend ogranicza się najczęściej do Bazyliszka, stwierdziliśmy, że klechdy będą ciekawą i potrzebną alternatywą – mówiła Agnieszka Cichorek, dyrektor szkoły w Szczodrem. Druga część konkursu to zadania grupowe, opierające się na zabawie intelektualnej. Uczniowie rozwiązują rebusy i krzyżówki, a także układają puzzle. Temat oczywiście ten sam – polskie podania ludowe.

W tegorocznej edycji najlepszą drużyną okazał się Kiełczów, wyprzedzając Łozinę i Długołękę. W kategorii indywidualnej najwięcej punktów zdobyli: Aleksandra Kucharska (Łozina), Nikola Franieczek (Łozina) i Aleksandra Kułakowska (Kiełczów). W ceremonii wręczania nagród wzięła udział Ewelina Kolinko, zastępca wójta. – Gratuluję serdecznie wszystkim uczniom za udział w konkursie, nauczycielom za ich przygotowanie oraz organizatorom za podtrzymywanie wspaniałej tradycji gminnego konkursu historycznego – mówiła na zakończenie.  

Nagrody indywidualne:
I miejsce:
Aleksandra Kucharska ( Łozina)
Nikola Franieczek (Łozina)
Aleksandra Kułakowska ( Kiełczów)
II miejsce: 
Kaja Kosmenda ( Kiełczów)
Paulina Zapiór ( Kiełczów)
III miejsce: 
Jan Ruciński ( Długołęka)
Bartłomiej Kozaczenko ( Długołęka)

Nagrody drużynowe (suma punktów za test, krzyżówkę, puzzle, rebusy):
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Kiełczowie
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Łozinie
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Długołęce

Więcej zdjęć z konkursu na profilu Gmina Długołęka na Facebooku.

Adrian Walczyk

Dodano: 29 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.