Kulturalny czwartek z Katarzyną Kaczorowską

Za nami pierwsze spotkanie z cyklu „Kulturalne czwartki”. Naszym gościem była autorka książki „80 milionów. Historia prawdziwa”, na co dzień dziennikarka „Gazety Wrocławskiej”, Katarzyna Kaczorowska.

Wrocław, 3 grudnia 1981 roku. Dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, 26-letni prawnik Józef Pinior, rzecznik finansowy dolnośląskiej „Solidarności”, podjął z konta związku 80 mln złotych. Na czeku podpisali się on i Piotr Bednarz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska. 

W ukryciu pieniędzy u ówczesnego metropolity wrocławskiego arcybiskupa Henryka Gulbinowicza pomogli im Tomasz Surowiec i Stanisław Huskowski. Pozwoliły one na finansowanie podziemnej działalności nie tylko na Dolnym Śląsku. Część z nich powędrowała do Lublina, Łodzi, Krakowa. Na pomoc zwalnianym z pracy ludziom, na podziemną prasę.

Książka Kaczorowskiej opowiada jak naprawdę wyglądała akcja uratowania pieniędzy związku przed konfiskatą ze strony państwa. Pokazuje też losy bohaterów tej akcji po 13 grudnia i cenę, jaką zapłacili za swoje zaangażowanie po stronie „Solidarności”.
Rozwinięcie tytułu – historia prawdziwa – mówi samo za siebie. Katarzyna Kaczorowska ujęła w swojej książce niemal wszystkie najważniejsze postaci stanu wojennego. Czytając kolejne strony czuć, że spotkała się z nimi osobiście. Rozmowy na pewno nie należały do najłatwiejszych, ale autorka wykorzystując swój dziennikarski kunszt ugryzła temat z każdej strony. Choć podczas stanu wojennego Kaczorowska była nastolatką i nie uczestniczyła w strajkach, dziś z perspektywy czasu rozprawia się z wydarzeniami lat 80’, które odcisnęły olbrzymie piętno na współczesny kształt naszego państwa. 

„80 milionów. Historia prawdziwa” to historia obowiązkowa, szczególnie w szkołach, w których niestety coraz częściej zaniedbuje się wydarzenia lat 80’. Autorka przedstawia bowiem historię nie tylko widzianą, czy zasłyszaną przez bohaterów książki, ale również taką, którą doświadczyli…na własnej skórze.
 

Dodano: 1 lutego, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.