Meldunek jest łatwiejszy

Szybciej, tylko z dowodem i dokumentem potwierdzającym prawo własności do lokalu – wraz z nowym rokiem zmieniły się przepisy meldunkowe, a efekty tych zmian widać gołym okiem.

Udając się do urzędu nie musimy już podawać informacji o wykształceniu, ani przedkładać książeczek wojskowych. Zmiany dotyczą również możliwości zameldowania i wymeldowania w tzw. „jednym okienku”, co dotychczas było niemożliwe. To praktyczne rozwiązanie pomaga zaoszczędzić nam sporo cennego czasu, bo nie trzeba już wypisywać się z poprzedniego miejsca stałego pobytu. 
Dodatkowo formalności związanie z meldunkiem mogą być od nowego roku wykonane przez wyznaczonego pełnomocnika, po przedłożeniu stosownego pełnomocnictwa.

Kolejne zmiany w przepisach obejmują wydłużenie terminu na zgłoszenie stałego pobytu z czterech do trzydziestu dni. Nie trzeba będzie zgłaszać również meldunku czasowego, jeśli okres przebywania na danym terenie nie przekroczy trzech miesięcy. Zmiana przepisów ma ułatwić i usprawnić powyższe procedury, a być może uaktualni faktyczną liczbę osób zamieszkujących tereny naszej gminy. Dowodem na to jest spory wzrost zameldowań na pobyt stały odnotowany z początkiem roku. Na 179 osób, które zameldowały się w styczniu, ponad połowa skorzystała z nowych regulacji.

Marta Bielawska-Wawryło 

Dodano: 9 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.