Odyseusze z Brzeziej Łąki podbili Europę

Czy wyobrażacie sobie stworzenie konstrukcji ważącej zaledwie 15 gramów, która jest w stanie utrzymać ciężar dwóch małych słoni afrykańskich? Dla Odyseuszy z Brzeziej Łąki nie ma rzeczy niemożliwych! W międzynarodowym etapie „Odysei Umysłów” w niemieckim Wereberllinsee zajęli pierwsze miejsce pokonując 11 drużyn z całego świata. 

Co roku w Odysei Umysłów bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Drużyny podzielone są na cztery kategorie wiekowe. Każda z nich ma do wyboru jeden z pięciu problemów do rozwiązania. Zespół z Brzeziej Łąki zdecydował się na zaprojektowanie oraz zbudowanie struktury złożonej wyłącznie z drewna balsa i kleju. Podczas występu konkursowego drużyna musi najpierw zaprezentować na żywo spot reklamowy, którego częścią jest sturlanie struktury z rampy, a następnie położyć na niej odważniki. Struktura oceniana jest za to, jak daleko się potoczy oraz jak duże obciążenie później utrzyma. 

Kryzys schowaj do skorupy

Konstrukcja uczniów z Brzeziej Łąki wytrzymała obciążenie 225 kg, ustanawiając tym samym rekord drużyny. Odyseusze podczas prezentacji musieli się dodatkowo zmierzyć ze złośliwością przedmiotów martwych. – Nasz występ rozpoczął się katastrofą. Ustawiając dekoracje i rekwizyty na scenie, nieopatrznie zsunął nam się materiał z namalowanym tłem, powieszony na rurce od karnisza. Po chwili konsternacji szybko się zmobilizowaliśmy, naprawiliśmy konstrukcję i zaczęliśmy przedstawienie – opowiadają Odyseusze. Co ciekawe tematem przedstawienia był kryzys. Występ kończył się słowami „Kiedy działasz w grupie, jak przyjdzie kryzys miej go (mówi żółw) w skorupie!” Słowa te świetnie wpisały się w zaistniałą sytuację. Występowi uważnie przyglądała się z boku trenerka drużyny Irena Bartusiak. – Nie ukrywam, że to wszystko kosztowało mnie wiele emocji. Nie byłam pewna, jak drużyna zachowa się w sytuacji kryzysowej, a tu proszę – spisali się na szóstkę z plusem! – wspomina. 

Najlepsi w Europie

Odyseja Umysłów to coś więcej niż konkurs. Dzięki udziałowi w międzynarodowym etapie uczniowie mają możliwość poznawania rówieśników z całego świata, a także zdobywają cenne doświadczenie, które z pewnością przyda im się w dorosłym życiu. Jednym z elementów finału w Niemczech było rozwiązywanie zadań w grupach mieszanych. Drużyna z Brzeziej Łąki została połączona z teamem z Berlina oraz St. Peteresburga. Jak się okazało wcale nie trzeba znać cyrylicy ani języka niemieckiego, by wspólnymi siłami zmierzyć się z problemem. Dowodem na to było pierwsze miejsce na Eurofestiwalu. – Jestem bardzo dumna z moich dzieciaków, które w wyjątkowy sposób reprezentowały nie tylko szkołę, ale całą gminę. Udowodniły sobie, że marzenia się spełniają, a ciężką pracą można osiągnąć bardzo wiele. To jedne z tych chwil, dla których warto żyć. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w zebraniu środków na udział w konkursie. Cieszę się, że otrzymaliśmy tyle pomocy ze strony gminy – mówi Irena Bartusiak.

W tym roku szkołę z Brzeziej Łąki na eliminacjach regionalnych we Wrocławiu reprezentowały trzy drużyny. Dwie z nich zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału w Gdańsku. Drużyna w składzie: Kamila Niewiarowska, Natalia Haba, Dawid Chorążkiewicz, Rafał Kaczmarczyk oraz Krzysztof Bartusiak, dopisując kolejny tytuł wicemistrzostwa kraju, zakwalifikowała się do etapu międzynarodowego.W poprzednich edycjach zespół Ireny Bartusiak reprezentował nas w Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz na finale organizowanym w Polsce.

Galeria zdjęć Odyseuszy z Werberllinsee dostępna jest na profilu Gmina Długołęka na Facebooku

Adrian Walczyk

Dodano: 9 maja, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.