Pierwszaki z wizytą u prezydenta

O tym, że pytania dzieci bywają niekiedy bardzo kłopotliwe, mógł się ostatnio przekonać prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej z Długołęki odwiedzili ostatnio wrocławski magistrat, żeby zobaczyć jak wygląda praca urzędników, a przy okazji wypytać o wszystko, co przyszło im do głowy. 

Żeby zrobić dobre wrażenie na gospodarzach, uczniowie wręczyli prezydentowi proporczyk z herbem Długołęki, który jest efektem udziału dzieci w projekcie dydaktycznym pt. ,,Długołęka – moja mała Ojczyzna”. Ujęty prezentem Rafał Dutkiewicz zaprosił uczniów i ich opiekunów na wspólną sesję zdjęciową.

Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na rozmowę. Chętnie dali się zaprosić do długiego stołu konferencyjnego i zasypali gospodarza Ratusza gradem pytań. Interesowało ich, co trzeba zrobić, czego się uczyć, aby zostać prezydentem. Wypytali również szczegółowo o liczbę mostów i autostrad we Wrocławiu, ludności, powierzchnię miasta, kubaturę magistratu. O to jak funkcjonuje straż pożarna i czy we Wrocławiu są pożary. Trzeba przyznać, że sprawdzian, choć trudny, wypadł pomyślnie. Usatysfakcjonowane wywiadem dzieci wstały od stołu. W gabinecie było tak wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia! Największym powodzeniem cieszył się zabytkowy fotoplastikon ze zdjęciami Wrocławia, przy którym natychmiast ustawiła się olbrzymia kolejka. 

Na zakończenie wizyty uczniowie zostali obdarowani drobnymi prezentami i zaproszeni do sali sesyjnej w Sukiennicach, gdzie z entuzjazmem zasiedli w ławach radnych. – Bardzo nas ucieszyło tak duże zainteresowanie dzieci, a także pochwały dotyczące zachowania uczniów. Na pewno na postawę naszych podopiecznych wpłynęło bardzo miłe i życzliwe przyjęcie ze strony pracowników magistratu – mówią nauczyciele ze szkoły w Długołęce.

Bezpośrednim efektem wizyty okazał się wzrost zainteresowania uczniów pełnieniem funkcji prezydenta. Przed spotkaniem tylko 6-letnia Julitka chciała być ,,prezydentką”. Po spotkaniu zastęp kandydatów na to stanowisko znacznie się powiększył. Dzieci dostrzegły też jak wielką odpowiedzialność niesie ze sobą pełnienie takiego obowiązku i jak dużej wymaga wiedzy. 

Adrian Walczyk 
na podstawie opracowania: Edyty Kruczek oraz Danuty Świątek z SP Długołęka 

Więcej zdjęć na Facebooku: Gmina Długołęka

Dodano: 19 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.