Podsumowanie „Wieczorów z kulturą europejską”

Przez ostatnie miesiące naszą gminę odwiedzali zagraniczni wolontariusze z: Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Estonii, Niemiec i Białorusi, by opowiedzieć nam o zwyczajach panujących w ich krajach. Wczoraj w urzędzie odbyła się konferencja podsumowująca cykl "Wieczorów z kulturą europejską".

W ramach cyklu mieliśmy okazję wziąć udział w 36. spotkaniach w sześciu szkołach na terenie gminy.  Panele dyskusyjne dotyczyły przede wszystkim zwyczajów, jakie panują w zagranicznych krajach. Wolontariusze opowiadali o swoich regionach, ciekawostkach kulturalnych, a także uczyli podstawowych zwrotów w ich ojczystym języku. – Domenico utwierdził nas w przekonaniu, że Włosi rzeczywiście bywają niepoukładani, często mają szalone pomysły, ale są przy tym przesympatyczni – wspominał wczoraj Jarosław Dudek, koordynator projektu.  Najwyższą frekwencją wśród wszystkich spotkań z wolontariuszami zgromadziły panele w Łozinie oraz Długołęce, z kolei największą popularnością cieszyli się goście z południowych krajów – Hiszpania, Włochy oraz Portugalia. Widać, że zimowa aura pogodowa dała się we znaki i mieszkańcy z ustęsknieniem czekali na wysokie temperatury. 

Poza podsumowaniem wieczornych spotkań z wolontariuszami, na konferencji dowiedzieliśmy się również jakie wspólne projekty będą realizowane w najbliższej przyszłości. – Podczas najbliższych wakacji rozpoczynamy nowy projekt pn.”Ścieżki rowerowe okiem kamery, który będzie obejmował warsztaty filmowe dla mieszkańców gminy Długołęka, promujące wybrane trasy rowerowe.
Mieszkańcy będą mieli okazję zbliżyć się do pewnych aspektów sztuki filmowej. Ze zgromadzonego materiału  zostaną opracowane filmy promujące najciekawsze zakątki gminy, leżące wzdłuż tras rowerowych. Już wkrótce pojawią się plakaty oraz zostanie przeprowadzona rekrutacja do projektu – zdradził nam prezes stowarzyszenia Semper Avanti Marcin Skocz. Ewelina Kolinko – zastępca wójta, w ramach podziękowania za bardzo dobrą współpracę, odebrała z rąk prezesa bukiet kwiatów. – Bardzo się cieszę, że stowarzyszenia udowadniają swoją siłę, realizując chociażby taki projekt. Jestem przekonana, że współpracując ze sobą, zorganizujemy jeszcze wiele ciekawych inicjatyw – mówiła w trakcie spotkania.  Po konferencji publiczność miała okazję porozmawiać z wolontariuszami przy ciepłej kawie oraz skromnym poczęstunku. 

Adrian Walczyk

Dodano: 26 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.