Rok 2013 upłynął pod znakiem inwestycji

 Przełom roku to dobry moment na podsumowania. Rok 2013 był dla gminy Długołęka bardzo owocny pod kątem zrealizowanych inwestycji. 
Najważniejszą  z nich było wybudowanie pierwszego publicznego żłobka w gminie i jednego z pierwszych w gminach wiejskich. 

Najważniejszą inwestycją zrealizowaną w 2013 roku było wybudowanie pierwszego publicznego żłobka w gminie i jednego z pierwszych w Polsce. Budynek został wybudowany w ciągu 20 miesięcy w ramach realizacji I etapu rozbudowy zespołu szkolno–przedszkolnego w Długołęce. Inwestycja pochłonęła w sumie ok. 9 mln zł. W placówce edukacyjną przygodę rozpoczęło w sumie 225 dzieci. Dlaczego to właśnie żłobek jest jedną z najważniejszych inwestycji w gminie? – Na przestrzeni ostatnich lat liczba mieszkańców powiatu wrocławskiego gwałtownie wzrasta. Najwięcej osób przybyło właśnie w naszej gminie. Z reguły są to osoby młode, które zakładają u nas rodziny. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im należytej opieki nad maluchami, podczas gdy rodzice mogą swobodnie realizować zawodowe marzenia. Poza tym dzięki zakończonej inwestycji stworzyliśmy w Długołęce kompleksowe zaplecze oświaty – od żłobka do liceum. Dzieci z naszej gminy nie muszą dojeżdżać do Wrocławia – wyjaśnia Iwona Agnieszka Łebek, wójt gminy.

Coraz większa sieć kanalizacyjna

Największą bolączką wszystkich gmin wiejskich jest kanalizacja. Co prawda nowo przybyli mieszkańcy, szczególnie ci, którzy przeprowadzają się z miast, muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami życia na wsi. Gmina Długołęka radzi sobie z tym problemem doskonale. Sieć kanalizacyjna z roku na rok jest coraz dłuższa. W ubiegłym roku zakończyła się budowa sieci wraz z oczyszczalnią ścieków w Borowej. Koszt inwestycji to prawie 13 mln zł a prace budowlane były wykonywane od stycznia 2012 r. Zakończono także II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków w Mirkowie za prawie 4,5 mln zł.

– Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie postawić kanalizacji we wszystkich miejscowościach w ciągu jednego roku. Na to potrzeba wielu lat. Staramy się jednak systematyczna rozbudowywać naszą sieć. W tym roku rozpoczynamy prace w Bykowie – mówi wójt gminy.

Duży nacisk na remonty dróg

Jednym z najważniejszych priorytetów gminy jest przebudowa róg wraz z odwodnieniem i oświetleniem ulicznym. – W 2013 roku duży nacisk położyliśmy na Mirków. Udało nam się przebudować ul. Brzozową, Topolową, Świerkową, Sosnową, Akacjową, Bukową, Klonową, Kasztanową oraz odcinek ul. Jodłowej. Koszt inwestycji wyniósł prawie 2,5 mln zł – wymienia Katarzyna Wolicka, kierownik wydziału remontów i inwestycji. Prace nie koncentrowały się jedynie na Mirkowie. Przebudowie poddano ul. Polną w Wilczycach (koszt to ponad 1,5 mln zł), ul. Osiedlową i odcinki ul. Malinowej i Rzecznej w Pasikurowicach (za 700 tys. zł) oraz ul. Koralową w Kamieniu (której koszt wyniósł ponad 200 tys. zł). 

Pechowy Kamień-Byków

Niestety nie wszystkie inwestycje udało się zakończyć terminowo. Mowa o budowie drogi transportu ciężkiego relacji Kamień – Byków, która trwa od listopada 2012 r. Przyczyną opóźnienia jest kryzys, który przyczynił się do ogłoszenia upadłości przez pierwszą firmę wykonawczą. Gmina musiała ogłosić kolejny przetarg a to jest jednoznaczne z opóźnieniami. Wyznaczony termin na zakończenie budowy drogi to maj 2014 r. 

Karolina Pietrzak, Adrian Walczyk

Dodano: 30 stycznia, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.