Segregując, zapłacisz mniej

Za nami XX sesja rady gminy. Jak się można było spodziewać, atmosfera na sali obrad była bardzo napięta, ale trudno się temu dziwić. Dziś zapadła m.in. decyzja o stawce i sposobie uiszczania opłaty za wywóz śmieci.

Początek sesji odbył się zgodnie z ustalonym wcześniej porządkiem obrad. Po sprawozdaniu przewodniczącego rady z działań urzędu w okresie międzysesyjnym głos zabrała pani wójt. W swoim przemówieniu dużą uwagę poświęciła dalszym perypetiom żłobka przy ul. Szkolnej w Długołęce. Przypomnijmy, że jedna z firm wykonujących prace budowlane, borykała się z poważnymi problemami finansowymi i nie wypłacała należności swojemu partnerowi. Na szczęście bank zgodził się na scedowanie umowy, dzięki czemu prace zostały wznowione. – Wszystko zmierza we właściwym kierunku i mam nadzieję, że to koniec przykrych niespodzianek. Sprawa jest przez nas cały czas monitorowana – mówiła Iwona Agnieszka Łebek. Nieprzerwanie gorącym tematem jest również projekt studium. Do wcześniejszego wyłożenia wniesiono 604 uwagi, z których zdecydowana większość (aż 86%) dotyczyła przekształcenia terenów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Pozytywne rozpatrzenie uwag spowodowało zmianę projektu. Przy optymistycznej prognozie kolejne wyłożenie powinno nastąpić w marcu. Pani wójt wspomniała również o zadaniach inwestycyjnych, na wykonanie których gmina złożyła wnioski o dofinansowanie. Na razie czekamy na rozstrzygnięcie projektów dotyczących m.in. kanalizacji w Borowej oraz przebudowy ul. Konopnickiej, Spokojnej i Akacjowej w Długołęce. Na zakończenie swojego sprawozdania, wójt podziękowała swoim pracownikom za zaangażowanie w liczne konkursy samorządowe, w których zdobyliśmy ostatnio trzy prestiżowe nagrody – złota statuetka Gminy Fair Play, tytuł Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju 2012 oraz złoty certyfikat Gminy XXI Wieku. – Szczególnie cieszę się z wyróżnienia w konkursie Gmina XXI Wieku, bowiem ogólna ocena opierała się na wizytacjach „tajemniczych klientów”, którzy sprawdzali funkcjonowanie naszego urzędu. Zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni, co jest dla mnie dowodem na to, że klienci spotykają się w naszym urzędzie z uprzejmością i profesjonalną obsługą – mówiła pani wójt. 

Po sprawozdaniu radni przystąpili do głosowania nad proponowanymi uchwałami, a temperatura w sali obrad zaczęła rosnąć. Atmosferę podgrzewali radni z klubu „Aktywni”, którzy początkowo wstrzymywali się od głosów, prezentując pasywną postawę, by później bojkotować każdą propozycję, nie podając w zamian żadnej alternatywy. Po pozytywnym zaopiniowaniu uchwał w sprawie budżetu, radni przystąpili do debatowania nt. przyszłorocznej „rewolucji śmieciowej”. Gmina zdecydowała się na naliczanie opłaty od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Taryfę ulgową będą mieli ci, którzy będą segregować odpady – za wywóz zapłacą 11,50 zł. Pozostali będą musieli wydać kwotę dwukrotnie większą – 23 zł. Kontrowersje wzbudził temat sposobu uiszczania opłaty za wywóz śmieci. Propozycja, która została uchwalona drogą większościową (13 radnych za, 7 przeciw) zakłada, że za wywóz będziemy płacić raz na kwartał. Radni klubu "Aktywni" sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, ponieważ generuje to większy wydatek jednorazowy. – Osoby, dla których będzie to za duży wydatek na jednorazowy przelew, będą mogły wpłacał kwotę w miesięcznych „ratach”, ponieważ liczy się końcowa data księgowania – uspokaja wójt gminy. Wszystkie uchwały, nad którymi dzisiaj debatowano, zostały przegłosowane na plus. Można się z nimi zapoznać na stronie dlugoleka.bip.net.pl w zakładce „Zawiadomienie – XX Sesja Rady Gminy Długołęka w dniu 21 grudnia 2012r.”

Adrian Walczyk

 

Dodano: 21 grudnia, 2012

Komentarze

Komentowanie wyłączone.