Szczepienie – moda czy konieczność?

10 kwietnia w urzędzie gminy odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców dziewczynek, które w tym roku zostaną objęte gminnym programem szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionki te chronią przed zmianami przedrakowymi, wywołanymi przez dwa najczęstsze typy wirusa HPV: 16 i 18, które łącznie odpowiadają za ponad 70% przypadków raka szyjki macicy na świecie.

W budżecie gminy Długołęka na realizację sczepień została zabezpieczona kwota 75 tys. złotych. Do programu zostało zakwalifikowanych 109 dziewczynek w wieku 13 lat, zameldowanych na pobyt stały na terenie gminy (wg stanu na dzień 15 stycznia br.). Podczas spotkania dr n. med. Iwona Pirogowicz zaprezentowała rodzicom materiały nt. szczepienia – jako pierwotnej profilaktyki chorób infekcyjnych.
– Pierwsza dawka szczepionki zaplanowana jest na  kwiecień, druga na czerwiec i ostatnia na październik – mówi Donata Tużnik, kierownik przychodni Donmed. Konkurs na realizację szczepień z uwagi m.in. na najniższą zaproponowaną cenę wygrały: DONMED Przychodnia Rodzinna Donata Tużnik oraz NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego lek.med. Agata Sławin. Szczegółowe informacje można uzyskać w przychodniach w Borowej, Brzeziej Łące oraz Kiełczowie.

Anna Borecka

Dodano: 11 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.