U nas jak w domu, mamo wracaj do pracy

Na tę chwilę czekali wszyscy rodzice. W sobotę w Długołęce został otwarty pierwszy publiczny żłobek w gminie wiejskiej oraz nowy budynek przedszkola. Od dziś swoją edukacyjną przygodę rozpocznie w nim w sumie 275 maluchów.

Pomysł na realizację inwestycji zrodził się trzy lata temu. Pierwotnie miała ona polegać na rozbudowie zespołu szkolno-przedszkolnego w Długołęce, jednak gwałtowny wzrost liczby mieszkańców, a w szczególności młodych małżeństw, dał początek nowej koncepcji. Inicjatorem budowy żłobka była wójt gminy. – W naszej pracy bardzo ważna jest umiejętność obserwowania zachodzących dookoła zjawisk, które często zmuszają nas do zmiany wcześniejszych koncepcji. Żłobek jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, których z roku na rok przybywa. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, zakładający u nas rodziny. Musimy im zapewnić należytą opiekę nad maluchami, podczas gdy ci będą spokojnie realizować zawodowe plany – mówi Iwona Agnieszka Łebek. W ceremonii otwarcia wzięło udział blisko tysiąc osób. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. wiceminister pracy Jarosław Duda, sekretarz stanu ministerstwa administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, burmistrz miasta i gminy Siechnice Milan Ušak oraz dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego Małgorzata Henglewska. Najważniejszymi uczestnikami były jednak maluchy oraz ich rodzice. Dla wszystkich dzieci pani wójt przygotowała niespodzianki w postaci grzechotek, pluszaków oraz puzzli. 

Dobrze, jak u mamy

Budynek żłobka i przedszkola został zaprojektowany z zastosowaniem nowoczesnych, ale łatwo dostępnych technologii i materiałów wykończeniowych. Przykuwa uwagę swoją kolorystyką, oryginalnym projektem oraz rozmiarem – 1520,5 m². Co ważne, leży w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, zapewniając tym samym ciągłość edukacyjną w jednym miejscu. Jednym z głównych założeń inwestycji jest złamanie stereotypów na temat placówek publicznych, jako tych, gdzie opieka oraz standard wykończenia dalece odbiegają od oczekiwań rodziców. Podczas ceremonii otwarcia mieszkańcy nie kryli zachwytu nad nowo powstałym obiektem – Jako babcia jestem przeszczęśliwa patrząc w jakich warunkach będzie przebywać moja wnusia. 
Na początku miałam obawy przed posyłaniem jej tutaj, bo przecież sama mogłam się nią zajmować, ale rodzice postawili na swoim. Dziś jestem spokojna, bo wiem, że będzie jej tu bardzo dobrze – mówiła babcia 3-letniej Karolinki. – Wiele lat pracowałam we wrocławskich prywatnych przedszkolach i muszę przyznać, że nawet tam nie było takich warunków, jakie mamy w Długołęce – wtórowała jedna z mieszkanek. 

Wsparcie z zewnątrz

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki wsparciu, jakie gmina otrzymała ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu rządowego „Maluch 2012 i 2013”.
 Od 1 kwietnia 2013 r. gmina Długołęka realizuje także projekt ,,Maluchy do żłobka – mama wraca do pracy”. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i potrwa do końca października 2014 roku. Dzięki niemu rodzice oddający dziecko do żłobka nie będą ponosić opłaty za jego pobyt. Dodatkowo gmina skorzystała z dofinansowania w ramach środków Unii Europejskiej na projekt „Edukacja przedszkolna – właściwe miejsce – właściwy czas”. Tym samym udało jej się pozyskać 850 tys. złotych na budowę żłobka, 510 510 złotych na jego funkcjonowanie i 186 085 złotych na wyposażenie. W sumie otrzymane dotacje na żłobek wyniosły 1 546 595 złotych, a na funkcjonowanie przedszkola 209 525 złotych. Całość pozyskanych funduszy na inwestycję wyniosła 1 756 120 złotych.

Adrian Walczyk
fot. Agata Wach

Więcej zdjęć na www.facebook.com/wdlugolece – oficjalnym profilu naszej gminy (tutaj)

Dodano: 23 września, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.