Więcej pieniędzy na promocję sportu

W sali konferencyjnej urzędu gminy odbyło się spotkanie wójta gminy z prezesami klubów sportowych. Omówiono na nim przede wszystkim pulę środków przeznaczonych z budżetu na ich działalność. Gmina przeznaczyła na kluby w 2014 roku 409 330 zł, czyli o 69 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Jak podkreślała Iwona Agnieszka Łebek priorytetem dla gminy jest wspieranie rozwoju młodzieży. 

Na wniosek prezesów klubów wójt gminy postanowiła uwzględnić w budżecie na 2014 roku pulę środków na zatrudnienie i wynagrodzenie dla trenerów druzyn młodzieżowych, którzy dotychczas często pracowali w formie wolontariatu.  W budżecie ujęto równiez nowe zespoły zgłoszone do rozgrywek:Dąb Pruszowice oraz UKS Academy Kiełczów (8 zespołów dziecięcych). Wielokrotnie w trakcie spotkania wójt gminy podekreślała, że bardzo ważne jest dla niej wspieranie rozwoju drużyn młodzieżowych. Z myślą o nich szkoły są zobowiązane na wniosek klubów udostępniać im bezpłatnie sale gimnastyczne w okresie zimowym oraz Orliki. 

Nadzieja w młodych

Poziom organizacji rozgrywek i szkoleń młodych sportowców w naszym kraju nie należy do najlepszych. Często dochodzi do paradoksalnych sytuacji, w której klub musi zrezygnować z udziału w zawodach, bo nie jest w stanie ich opłacić. Żeby uniknąć dużych wydatków klubom bardziej opłaca się przegrywać niż wygrywać, bo minimalizuje to liczbę wyjazdów a tym samym kosztów. – Czerwone światło z góry często związuje nam ręce, ale jako gmina jesteśmy zobowiązani wspierać promocję kultury fizycznej i sportu. Postanowiłam zwiększyć pulę środków w budżecie dla klubów sportowych, głównie z myślą o drużynach młodzieżowych – mówiła Iwona Agnieszka Łebek. W sumie w 2014 roku do rozgrywek zgłoszono 32 drużyny młodzieżowe. Wsparcie ze strony gminy będzie dla nich na pewno dużym udogodnieniem. Dodatkowo z okazji Dnia Działacza Kultury Fizycznej wójt gminy przyznała nagrody pieniężne dla trzech wyróżniających się klubów: KS Łozina, Tęcza Brzezia Łąka i Iskra Pasikurowice. W trakcie spotkania rozstrzygnięto również kwestię budowy kontenerów szatniowych wraz z przyłączami prądu i wody. W tym roku wójt gminy postanowiła przeznaczyć pulę dla klubu z Długołęki, co umożliwi mu należyte przygotowanie się do sezonu. Zaznaczyła przy okazji, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej zostanie ujęta budowa konteneru dla Godzieszowej w 2015 roku, która wg nieoficjalnych ustaleń prezesów miała mieć kontener w tym roku. – Decyzja nie była łatwa, ale przeważył zdrowy rozsądek. Godzieszowa ma kontenery, które wytrzymają przez najbliższy rok. Długołęka nie ma nic – tłumaczyła swoją decyzję Iwona Agnieszka Łebek. Prezesi przyznali, że jest to dobra decyzja.

Przeczytaj również: Młodzi wychowankowie siłą Łoziny – gmina.dlugoleka.pl/Aktualnosci/Młodzi-wychowankowie-siła-Łoziny.aspx

Adrian Walczyk

Dodano: 9 stycznia, 2014

Komentarze

Komentowanie wyłączone.