Z wizytą we Włoszech

Pod koniec czerwca br. 2-osobowa delegacja z Gminy Długołęka tj. przedstawiciel Rady Gminy oraz pracownik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych i Promocji Gminy, uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w partnerskiej Gminie Fossano. Celem wizyty było przede wszystkim szczegółowe omówienie dalszych kroków w ramach projektu pn. „Eliksir na długie życie z kulturą, sportem i solidarnością”, w którego realizację zaangażowało się aż 11 gmin: Gmina Fossano (Włochy) – Lider projektu, partnerzy: Gmina Długołęka, Wspólnota Gmin Queyras (Francja), Rada Miasta Noja (Hiszpania), Gmina Sigmaringendorf (Niemcy), Gminy: Cuneo, Bra, Saluzzo, Savigliano, Camponogara, Castelbuono (Włochy).
Podczas warsztatów – drugiego dnia pobytu, ustalono także kwestie, dotyczące obszarów współpracy z Gminą Fossano w najbliższym czasie. Poruszono m.in. kwestię wymiany dobrych praktyk w zakresie wprowadzenia w Gminie Długołęka systemu gospodarki odpadami, w związku z nową tzw. „Ustawą śmieciową”, która weszła w życie w Polsce od stycznia 2012 r.
Ważnym wydarzeniem podczas pobytu naszej delegacji było wspólne, uroczyste spotkanie z Wójtem Gminy Fossano oraz przedstawicielami pozostałych zaproszonych, zagranicznych gmin z okazji obchodów 15-lecia partnerstwa Gminy Fossano z Miastem Rafaela z Argentyny oraz 30-lecia partnerstwa także Gminy Fossano z Gminą Camponogara z Włoch.
Zwieńczeniem pobytu był udział w pokazie turnieju wyścigów konnych oraz strzelania z łuku do atrap w postaci gęsi, który jest bardzo ważnym, tradycyjnym świętem w Fossano i nazywany jest Palio dei Borghi. W turnieju rokrocznie od 30 lat biorą udział śmiałkowie z 7 dzielnic miasta Fossano, którzy drużynowo walczą o uzyskanie na jeden rok tzw. „Palio” – zabytkowej chorągwi. Na uwagę zasługuje, poprzedzający turniej, niesamowity pokaz chorągwiarzy oraz pochód orszaku królewskiego w przepięknych, oryginalnych, średniowiecznych strojach, w którym biorą udział wszyscy chętni – całe rodziny, łącznie z malutkimi dziećmi.

 

Dodano: 4 lipca, 2012

Komentarze

Komentowanie wyłączone.