Wypalanie traw zabronione!

Wraz z pierwszymi promieniami słońca pojawił się odwieczny problem, czyli wiosenne wypalanie traw. Ta metoda oczyszczania pól i pastwisk powoduje niekontrolowane pożary, niszczy glebę i zabija drobne organizmy, ale mimo to nadal jest popularna.

Wypalanie traw jest tanią, łatwą i skuteczną metodą na pozbycie się chwastów. Rolnicy w ten sposób często oczyszczają także pola po zbiorach. W Polsce wypalanie traw jest zabronione, a dopuszczająca się tego osoba podlega karze grzywny lub aresztu. Zwalczaniem tej praktyki zajmują się służby leśne, Państwowa Straż Pożarna oraz organizacje ekologiczne.

Od 2004 roku z wypalaniem walczy również  Unia Europejska, która uznaje je jako działanie wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej. Rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą nawet zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich i innych środków z funduszów UE.

Dodano: 11 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.