Z górki strukturki!

Gimnazjaliści z Brzeziej Łąki po raz czwarty zakwalifikowali się do międzynarodowego etapu Odysei Umysłu. Drużyna Ireny Bartusiak zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim finale w Gdańsku, a 26 kwietnia będzie reprezentować gminę Długołęka w niemieckim Werbellinsee – jako jedyne gimnazjum z Dolnego Śląska.

W tym roku szkołę z Brzeziej Łąki na eliminacjach regionalnych we Wrocławiu reprezentowały trzy drużyny. Dwie z nich zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału w Gdańsku. Drużyna w składzie: Kamila Niewiarowska, Natalia Haba, Dawid Chorążkiewicz, Rafał Kaczmarczyk, Krzysztof Bartusiak, dopisując kolejny tytuł wicemistrzostwa kraju, zakwalifikowała się do etapu międzynarodowego. W poprzednich edycjach zespół Ireny Bartusiak reprezentował nas w Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz na finale organizowanym w Polsce.

Co roku w Odysei Umysłów bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem konkursu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.
Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem –
 piszą na swojej stronie organizatorzy.

Drużyny są podzielone na cztery kategorie wiekowe. Każda z nich ma do wyboru jeden z pięciu problemów do rozwiązania. Zespół z Brzeziej Łąki zdecydował się na zaprojektowanie oraz zbudowanie struktury złożonej wyłącznie z drewna balsa i kleju. Podczas konkursowego występu, uczniowie musieli zaprezentować spot reklamowy, którego częścią było sturlanie struktury z rampy, a następnie obciążanie jej sportowymi odważnikami. Struktura była oceniona za to, jak daleko się potoczy i za to, jak duże obciążenie utrzyma. Ważąca zaledwie 15 gramów, struktura drużyny z Brzeziej Łąki wytrzymała obciążenie 150 kilogramów i w czasie regulaminowym nie uległa zniszczeniu. Sędziowie umożliwili dalsze obciążanie struktury, która w ostateczności wytrzymała 190 kilogramów! Kolejnym etapem konkursu są zadania spontaniczne, łączące kreatywne myślenie z umiejętnościami manualnymi. Drużyny muszą np. w ciągu czterech minut zaprojektować talizman z dostępnych części, a następnie w ciągu jednej minuty opisać przed czym chroni. 

Przed drużyną z Brzeziej Łąki kolejne wyzwania. Oprócz przygotowań do rywalizacji podczas konkursu międzynarodowego musi zgromadzić jeszcze potrzebne środki finansowe na podróż i udział w zawodach. Koszt uczestnictwa to 225 euro od każdej osoby, do którego trzeba jeszcze doliczyć koszt transportu. Uczniowie będą wdzięczni za wszelką pomoc finansową. Osoby, które chciałyby wesprzeć wyjazd naszych geniuszy, mogą tego dokonać przelewem na numer konta: 90 9584 1021 2003 0300 0299 0001 (z dopiskiem Odyseja Umysłu).

Dzięki waszej hojności, nasza drużyna Odyseuszy ma szansę realizować swoje marzenia, współzawodniczyć na równi z drużynami z całego świata, a przecież do młodych świat należy.

W sprawie szczegółów dotyczących wsparcia finansowego można się kontaktować z:
Ireną Bartusiak; tel: +48 783 60 60 50, e-mail: irena@pakim.pl
Zespołem Szkół im. Noblistów Polskich w Brzeziej Łące; tel: 71 3148223

Numer rachunku bankowego szkoły:
Bank Spółdzielczy w Oleśnicy oddział w Długołęce
90 9584 1021 2003 0300 0299 0001
Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Brzeziej Łące
Brzezia Łąka
ul. Szkolna 10
55-093 Kiełczów

Adrian Walczyk

Dodano: 4 kwietnia, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.