Zdrowie jest najważniejsze

Za nami kolejna edycja Gminnego Dnia Kobiet, która po raz pierwszy została połączona z gminnym forum. Tematem numer jeden było zdrowie, bez którego ani pieniądze, ani uroda nie mają znaczenia.

Tematem przewodnim uroczystości była profilaktyka zdrowotna kobiet i to właśnie na nią został położony największy nacisk. Panie odwiedzające tego dnia gimnazjum w Borowej mogły bezpłatnie zmierzyć poziom cukru, ciśnienie, wykonać badanie wzroku, a nawet nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. W pobliskiej przychodni Donmed można było z kolei wykonać bezpłatne badania cytologiczne oraz wziąć udział w kursie samobadania piersi. Po raz drugi w tym roku do naszej gminy przyjechał również mammobus, zachęcający wszystkie panie między 50. a 69. rokiem życia do bezpłatnej mammografii. „Kropką nad i” było pierwsze gminne forum, na którym mieszkanki mogły wysłuchać z ust ginekologa porad dotyczących dbania o swoje zdrowie oraz rozpoznawania zagrożeń, na jakie narażone są kobiety w różnych przedziałach wiekowych. W prelekcji wzięła również udział dietetyczka, która poinstruowała panie w jaki sposób najlepiej się odżywiać.

Z myślą o przyszłości

Czytając to, pomyślicie zapewne: „piękna sprawa, tylko czy to wszystko przyniosło jakiś efekt? Ile pań rzeczywiście skorzystało z tych wszystkich udogodnień?” Jako organizatorzy również mieliśmy spore obawy, że temat profilaktyki zdrowotnej pozostanie w cieniu bezpłatnych zabiegów kosmetycznych. Nie chcieliśmy jednak dać za wygraną i… opłacało się! Liczby mówią same za siebie:

Badanie pomiaru cukru – 209 kobiet
Kontrola ciśnienia – 190 kobiet
Samobadanie piersi – 38 kobiet
Kurs pierwszej pomocy – 35 kobiet
Badanie wzroku – 60 kobiet
Mammografia – 43 kobiety
Badania cytologiczne – 23 kobiety

– Biorąc pod uwagę ramy czasowe, którymi byliśmy ograniczeni, wyniki są naprawdę zadowalające. Kobiety stają się coraz bardziej świadome i zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, na jakie są narażone. Jeśli podobną akcję będziemy powielać, efekty z roku na rok będą coraz lepsze – mówi Donata Tużnik z przychodni rodzinnej Donmed. – Kolejka do badania wzroku utrzymywała się przez cały dzień. 16 kobiet od razu zamówiło u nas okulary – dodaje okulistka z firmy Optybell.

Temat zdrowia zawsze pozostanie aktualny i nigdy nie jest za późno na to, by namawiać ludzi do badań kontrolnych. Wykorzystując Gminny Dzień Kobiet udało nam się zachęcić panie do skorzystania z nich, nawet jeśli stanowiły tylko tło głównych atrakcji, którymi niewątpliwie były zabiegi upiększające oraz pokazy na scenie.

Adrian Walczyk

Dodano: 11 marca, 2013

Komentarze

Komentowanie wyłączone.