Podczas palenia plastików, gum, obuwia, opon, lakierowanych i malowanych mebli, kartonów po napojach i mleku, ubrań i itp., w piecach domowych, w spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.
Trujące substancje, takie jak: dioksyny i furany, tlenki siarki, węgla, azotu, metale ciężkie), wydzielające się przy spalaniu śmieci powodują:
- choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani – wywołane drażniącym lub alergicznym działaniem na błonę śluzową pod postacią ostrych i przewlekłych nieżytów błony śluzowej,
- zmiany chorobowe na skórze,
- choroby trzustki, wątroby i nerek.
- stanowią zagrożenie dla rozwoju płodu, gdyż wywołują zmiany genetyczne, będące przyczyną powstawania wad wrodzonych u dzieci,
- mogą uszkodzić rdzeń kręgowy i korę mózgową,
- długotrwałe narażenie organizmu na wysokie dawki dioksyn może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych! Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.): ”kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”Za palenie odpadów grozi grzywna do 5000 zł, areszt do 30 dni!