Sieć dróg rowerowych

Rozpoczęliśmy realizację projektu budowy sieci dróg rowerowych w gminie Długołęka. Zachęcamy do zapoznania się z jej przebiegiem. W załączniku poniżej znajdą Państwo schemat, na którym zostały zaznaczone poszczególne trasy.

Nie tak dawno cieszyliśmy się z otrzymanego dofinansowania na budowę ścieżek rowerowych w naszej gminie. Teraz przyszedł czas na wdrożenie projektu w życie.

W planach jest stworzenie kompleksowej sieci dróg rowerowych, która ułatwi poruszanie się po samej gminie, a także komunikację z gminami ościennymi. – Budowa sieci to działanie złożone, obejmujące swym zasięgiem dużą część gminy. Dlatego podjęta została decyzja o podzieleniu zadania na kilka etapów. W tym momencie przygotowujemy się do rozpoczęcia realizacji dwóch pierwszych zadań – komentuje Iwona Agnieszka Łebek. Zadania te, które gmina planuje zrealizować do końca września 2018 r., polegać będą na budowie dwóch tras (*zostały oznaczone na schemacie kolorem czerwonym):

 1. od skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Broniewskiego w Długołęce, przez Byków i Borową, do granicy z gminą Oleśnica

 2. od skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Parkowej w Długołęce przez Szczodre i Domaszczyn do granicy gminy Wrocław.

Do końca przyszłego roku gmina zamierza też zaprojektować kolejne trasy na odcinku od skrzyżowania ul. Broniewskiego z ul. Wrocławską w Długołęce, przez Kamień, Piecowice – do Kiełczowa oraz przez Bielawę, Raków do przejazdu kolejowego w Borowej, gdzie połączy się z planowanym ciągiem pieszo-rowerowym na odcinku od przejazdu kolejowego do skrzyżowania ul. Lipowej z dawną droga krajową nr 8.

Na schemacie kolorem czerwonym zaznaczono jeszcze jeden odcinek ciągu pieszo-rowerowego. Powstanie on w Mirkowie na odcinku od drogi nr 8 do skrzyżowania ul. Kiełczowskiej z Kwiatową. Zadanie planowane jest do zrealizowania w terenie jeszcze w tym roku. W trakcie projektowania jest natomiast kolejny etap tego zadania (kontynuacja), tj. ciąg pieszo-rowerowy w ul. Kiełczowskiej – od ul. Kwiatowej do skrzyżowania ul. Kiełczowskiej z ul. Bławatną (projekt powinien być gotowy pod koniec bieżącego roku – decyzja o terminie realizacji zadania w terenie podjęta zostanie w momencie otrzymania gotowej dokumentacji oraz przy uwzględnieniu możliwości finansowych gminy).

Dodatkowow, na załączonym schemacie, kolorem niebieskim zaznaczona jest koncepcja kolejnych tras rowerowych, planowanych do sukcesywnego projektowania oraz budowania na przestrzeni nadchodzących lat. W efekcie tych działań powstać ma docelowo, na terenie gminy, kompleksowa siatka połączeń rowerowych, umożliwiających swobodny i bezpieczny ruch rowerowy na naszym terenie, . O działaniach związanych z przystąpieniem do kolejnych działań w tym zakresie będziemy informowali na bieżąco.

Sieć dróg rowerowych

 

Dodano: 5 maja, 2017

Komentarze

5 komentarzy


 • Warning: Undefined array key 180 in /home/platne/serwer200798/public_html/archiwum.gmina.dlugoleka.pl/wp-content/themes/dlugoleka/functions.php on line 351
  Łukasz Napierała pisze:

  Czy w planach jest budowa drogi rowerowej w Pruszowicach od planowanej drogi rowerowej idącej ul. Stawową następnie przez ul. Wrocławską, ul. Łozińską do Okulickiego we Wrocławiu. Dobrze by było nawiązać współpracę z Wrocławiem i od ronda przy Okulickiego zrobić drogę rowerową do świateł przy łączniku


  • Warning: Undefined array key 180 in /home/platne/serwer200798/public_html/archiwum.gmina.dlugoleka.pl/wp-content/themes/dlugoleka/functions.php on line 351
   Agnieszka Boruta pisze:

   W chwili obecnej przygotowywany jest przetarg na budowę drogi rowerowej na odcinku m.in. od Długołęki, przez Szczodre, Domaszczyn, Pruszowice do granicy z gminą Wrocław (w tym również na odcinku ul. Wrocławskiej w Pruszowicach). Mając na uwadze zasadność i potrzebę połączenia gminnej drogi rowerowej z Wrocławiem (przez łącznik, dalej ul. Okulickiego do ronda) już w zeszłym roku rozpoczęliśmy w tym zakresie rozmowy z przedstawicielami Wrocławia. W chwili obecnej niestety Wrocław nie ma tego zadania w swoich planach – jednak mają na uwadze nasz wniosek i faktyczne potrzeby w tym zakresie oraz zasadność połączenia Wrocławia i Długołęki drogą rowerową. Zgodnie z przekazaną nam informacją Wrocław rozważy ujęcie tego zadania w swoich kolejnych planach projektowych.
   Droga rowerowa na odcinku ul. Stawowej w Pruszowicach (a dalej do Ramiszowa) jest na razie wyłącznie w planach projektowych gminy. Niepodjęte zostały jeszcze działania projektowe w tym zakresie – w chwili obecnej finalizujemy opracowanie projektu dla budowy dróg na odcinkach od Długołęki, przez Byków, Borowę do granicy z gminą Oleśnica oraz wskazany powyżej odcinek od Długołęki, przez Szczodre, Domaszczyn, Pruszowice do granicy z gminą Wrocław. Te zadania, po zakończeniu prac projektowych, mają zostać zrealizowane w terenie do września 2018 r. (przygotowywany jest już przetarg na roboty budowlane w tym zakresie).


   • Warning: Undefined array key 180 in /home/platne/serwer200798/public_html/archiwum.gmina.dlugoleka.pl/wp-content/themes/dlugoleka/functions.php on line 351
    Anna pisze:

    Witam serdecznie,
    Nasuwa się jeszcze pytanie czy mają Państwo w planach budowę trasy rowerowej na wspomnianym już odcinku (Łącznik Długołęka – Pruszowice – Domaszczyn – BĄKÓW – ŁOZINA). Także interesuje nas odcinek Bąków – Łozina – czy Gmina planuje połączyć te 2 miejscowości chociażby trasą rowerową lub chodnikiem???


 • Warning: Undefined array key 180 in /home/platne/serwer200798/public_html/archiwum.gmina.dlugoleka.pl/wp-content/themes/dlugoleka/functions.php on line 351
  Anna pisze:

  Witam serdecznie,
  Nasuwa się jeszcze pytanie czy mają Państwo w planach budowę trasy rowerowej na wspomnianym już odcinku (Łącznik Długołęka – Pruszowice – Domaszczyn – BĄKÓW – ŁOZINA). Także interesuje nas odcinek Bąków – Łozina – czy Gmina planuje połączyć te 2 miejscowości chociażby trasą rowerową lub chodnikiem???


 • Warning: Undefined array key 180 in /home/platne/serwer200798/public_html/archiwum.gmina.dlugoleka.pl/wp-content/themes/dlugoleka/functions.php on line 351
  Łukasz pisze:

  Dzień dobry;
  jaki jest postęp prac wymienionych w pkt 1. Chodzi o droge rowerową Borowa-Byków-Długołeka
  Podany termin zakończenia budowy to wrzesień 2018.
  Pozdrawiam;